Windows XP – problem z Windows Update i svchost

(... W połowie 2013 roku wielu użytkowników Windows XP z Service Pack 3 zauważyło, że podczas pracy Windows Update następuje "zamrożenie" komputera powodowane przez niemal 100% wykorzystanie procesorów przez proces SVCHOST. Wraz z kolejnymi poprawkami publikowanymi w tym roku problem się nasilał. 

Jako jedną z przyczyn problemu wskazywano zbyt długi łańcuch zastąpień jednych poprawek ich nowszymi wersjami. Fragmentem prac związanych z rozwiązywaniem tego problemu było unieważnienie (i usunięcie z serwerów Microsoft Update) dużej części poprawek które doczekały się nowszych wersji. Operacja ta była wykonywana w październikowym i listopadowym cyklu aktualizacji zabezpieczeń. Problem jednak nadal występował u części klientów. Jednym z sugerowanych obejść problemu była manualna instalacja .NET Framework 3.5 oraz Internet Explorer w najnowszej wspieranej na Windows XP wersji 8. W grudniowym cyklu aktualizacji zabezpieczeń poza kolejnym unieważnianiem zastąpionych już poprawek wprowadzono zmiany w mechanizmie zastępowania poprawek. Jednak dopiero po styczniowym biuletynie zabezpieczeń problemy wygląda na rozwiązany.
Jako dodatkową metodę zmniejszenia dolegliwości proponowane jest wyizolowanie Windows Update do oddzielnej instancji procesu SVCHost z pomocą polecenia:

sc config wuauserv type = owna  dopiero potem uruchamianie procesu aktualizacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zły format daty korespondencja seryjna

Klucz Office 2013 - jak sprawdzić